Pravi smisao Došašća

Na prvu nedjelju Došašća, misa zornica u našoj župnoj crkvi je u 06:00.

»U odnosu na svakodnevnost i rutinu, vrijeme došašća nešto je posebno, ispunjeno nekom posebnom radošću i nestrpljenjem«, kaže mr. Milan Dančuo, svećenik Zagrebačke nadbiskupije i asistent na Katedri za liturgiku Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kojega je Glas Koncila zamolio da došašće približi čitateljima. Sugovornik odmah iznosi »generalije« došašća. »Došašće ili advent (lat. ‘adventus’ = dolazak) razdoblje je u crkvenoj liturgijskoj godini, a ujedno je i početak nove liturgijske godine. U rimokatoličkoj liturgiji došašće započinje četiri nedjelje prije Božića, na Prvu nedjelju došašća, a završava 24. prosinca, na Badnjak. Kroz povijest je došašće postupno postalo vrijeme priprave za blagdane Rođenja Gospodnjega i Bogojavljenja. Ponajprije je to priprava za slavlje utjelovljenja, ali je u došašću također snažno prisutan element pokore kao priprava za drugi Kristov dolazak u slavi«, kaže mr. Dančuo.

Cijeli tekst: Glas Koncila

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *