Nedjelja Muke Gospodnje – Cvjetnica

Na nedjelju Muke Gospodnje – Cvjetnicu, u našoj župi koncelebriranu Svetu misu predvodio je msgr. Mijo Gorski pomoćni biskup zagrebački.

Uz domaćina, župnika Davora Štuljana u koncelebriranom misnom slavlju koje je započelo u 11.00 sati sudjelovao je i fra. Franjo Tomašević, gvardijan samostana Sv. Katarine u Krapini te vlč. Toni Potrebić rodom iz Krapine a trenutno na studiju na Sveučilištu Gregorijana u Rimu.

Nakon blagoslova grančica i svečanog ulaska u crkvu započelo je misno slavlje na kojem se pjevala Muka Gospodina našega Isusa Krista po Luki.

Na početku homilije biskup Mijo je mnogobrojnim okupljenim vjernicima  uputio čestitke i pozdrave kardinala Josipa Bozanića.

Zatim je postavio pitanje svakome od nas da li je Isus mogao izbjeći toliku patnju za nas?. „Proroci su naviještali njegov dolazak, Izaija je tako nadahnuto nagovijestio Isusovu patnju, a Isus je ostao poslušan jer se odrekao božanske moći u ljudskom tijelu“, naglasio je te dalje nastavio: „Bez ljubavi nije moguće prihvatiti ni jednu teškoću. Ako životni križ ne prihvaćamo s ljubavlju lako možemo postati dio ‘rulje’ koja viče ‘raspni ga! Od ‘hosana’ do ‘raspni ga’ tako je malo potrebno – to je lice čovječje.

Poljubac, najljepša ljudska gesta izdaje Sina čovječjeg, a u sudbinama ljudi koji su pratili Isusa na križnom putu, tijekom svojega života možemo prepoznati vlastitu sudbinu“ napomenuo je biskup Mijo, usporedivši nepravednu osudu Isusa Krista s osudom kardinala bl. Alojzija Stepinca, koji je zajedno s Kristom prigrlio svoj križ i nosio ga do smrti.

U samom zaključku homilije biskup Mijo spomenuo se stihova hrvatskog pjesnika Vladimira Nazora, „Krv moja neće ostati na tebi. Svog Judu ja sam nosio u sebi“ te nas sve pozvao na život po ljubavi koju nam je nesebično darovao naš Otkupitelj. Po toj ljubavi prepoznajemo se i mi danas njegovim učenicima.

Na završetku misnog slavlja biskup Mijo Gorski uputio je svim okupljenim vjernicima i stanovnicima cijelog Zagorja svečani misni blagoslov.

Na nedjelju Muke Gospodnje – Cvjetnicu, u našoj župi koncelebriranu Svetu misu predvodio je msgn. Mijo Gorski biskup zagrebački.

Uz prisustvo domaćina, župnika Davora Štuljana u svečanom misnom slavlju koje je započelo u 11:00 sudjelovali su fra. Franjo Tomašević, gvardijan samostana Sv. Katarine u Krapini te vlč. Toni Potrebić rodom iz Krapine a trenutno na studiju na Sveučilištu Gregorijana u Rimu.

Nakon blagoslova grančica te svečanim ulaskom u crkvu započelo je misno slavlje koje je dodatno uveličano pjevanjem Muke Gospodina našega Isusa Krista.

Po završetku pjevane muke mnogobrojnim okupljenim vjernicima biskup Mijo Gorski uputio je čestitke i pozdrave kardinala Josipa Bozanića župljanima Krapine ali i cijelog Zagorja.

U nastavku homilije biskup Mijo Gorski je postavio pitanje svakome od nas da li je Isus mogao izbjeći toliku patnju za nas?. „Proroci su naviještali njegov dolazak, Izaija je tako nadahnuto nagovijestio Isusovu patnju a Isus je ostao poslušan jer se odrekao božanske moću u ljudskom tijelu“, naglasio je biskup Mijo Gorski.

„Bez ljubavi nije moguće prihvatiti ni jednu teškoću. Ako životni križ ne prihvaćamo s ljubavlju lako možemo postati dio ‘rulje’ koja viče ‘raspni ga! Od ‘hosana’ do ‘raspni ga’ tako je malo potrebno – to je lice čovječje. Poljubac, najljepša ljudska gesta izdaje Sina čovječjeg a u sudbinama ljudi koji su pratili Isusa na križnom putu, tokom svojega života možemo prepoznati vlastitu sudbinu“ napomenuo je biskup Mijo Gorski naglasivši usporedbu nepravedne osude Isusa Krista s osudom bl. Alojzija Stepinca koji su zajedno prigrlili svoj križ i nosili ga do smrti.

U samom zaključku homilije biskup Mijo spomenuo se stihova hrvatskog pjesnika Vladimira Nazora, „Krv moja ne će ostati na tebi. Svog Judu ja sam nosio u sebi“ te pozvao sve nas na život po ljubavi koju je za nas nesebično darovao naš otkupitelj a po toj ljubavi prepoznajemo se kao njegovi učenici.

Po završetku misnog slavlja okupljenim vjernicima biskup Mijo Gorski uputio je svečani misni blagoslov.

Fotografije

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *