RASPORED SV. MISA – JOSIPOVO

U četvrtak, 19. ožujka na blagdan SV. JOSIPA će sv. mise u župnoj crkvi biti u 8.00 i u 17.00 sati. S obzirom na prethodne obavijesti stožera Civilne zaštite Republike Hrvatske i odluka Hrvatske Biskupske Konferencije, potrebno se držati svih pravila. Neka ne dolaze na misu vjernici rizičnih skupina (bolesnici; oni koji imaju respiratornih problema-otežano disanje, kašalj, prehlada; stariji i osjetljivi ljudi slabijeg imuniteta). U crkvi valja zauzeti mjesta tako da između svakog vjernika bude primjeren razmak. Nema dodirivanja, pozdravljanja, pružanja mira. Prilikom ulaza u crkvu, mjesto škropljenja vodom valja samo načiniti znak križa i pokleknuti. Sv. Pričest podjeljuje se na ispruženi dlan jedne ruke, dok ju drugom sam vjernik stavlja u svoja usta.

SV. JOSIP, zaručnik i muž Marijin, čuvar, odgojitelj i poočim Isusov zaštitnik je naše domovine i hrvatskog naroda točno 333 godine. Naime, godine 1687. ga je Hrvatski sabor proglasio zaštitnikom Hrvatskog kraljevstva. U protokolu tog zasjedanja nalazi se ovaj tekst: “Sveti Josip, Krista Spasitelja vjerni hranitelj, Djevice bogorodice djevičanski zaručnik, za posebnog zaštitnika Kraljevine Hrvatske u Državnom saboru godine 16878. od redova i staleža jednoglasno odabran.”

Štovanje Sv. Josipa je započelo još od druge polovice 9. stoljeća, a štuje ga se kao zaštitnika bolesnih i umirućih te uzor obiteljskog života. U Hrvatsku su ovu pobožnost u 17. stoljeću donijeli pripadnici isusovačkog reda.

Danas kada je čitavo čovječanstvo, veliki dio Europe, a i naša domovina pod velikim teretom virusne pandemije, molimo Sv. Josipa da nas očuva od bolesti, da dadne snagu i utjehu oboljelima te da ljudi u Hrvatskoj i u svijetu ne izgube nadu. Sv. Josip je čuvao i branio Božje dijete Isusa. Molimo ga da i sve nas očuva od duhovnih i tjelesnih bolesti te da možemo u dostojanstvu živjeti svoje kršćansko poslanje i biti svjedoci vjere. (žpk Davor)

Dana

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *